Stopite v stik

Če imate kakšno vprašanje ali predlog, ga lahko delite z nami s pomočjo obrazca na desni. Veseli bomo vsakega sporočila.

Mali Kamen 29 A
8281 Senovo

+386 31 770 500

Mlada ljubiteljska skupina s sanjami po velikih projektih in drznih zgodbah.

Novice

Bralna uprizoritev V bunkerju

Rok Sanda

Nika Manevski in Jure Rajšp

V nedeljo, 17. novembra 2023, je v Kulturnem domu Krško potekala bralna uprizoritev projekta V bunkerju, kjer Little Rooster sodeluje v koprodukciji. Uprizoritev je bila prvi vpogled v nastajanje novega projekta pod režijo Roka Sande. Besedilo zanj je napisal lansko leto (2022), sam pravi, da v odgovor na takratno vojno stanje v Evropi, zdaj pa pravi, da postaja besedilo “še bolj aktualno, saj brezglavo hitimo v razmere, za katere smo upali, da so že za nami.”

Občinstvo je bilo nad besedilom navdušeno, še bolj pa nad igralcema. Jure Rajšp je bil pretresljiv v vlogi Rajmunda Falka, ki se znajde v bunkerju skupaj z Snežano Iskra, ki jo je prav tako doživeto interpretirala Nika Manevski. Oba sta pokazala izjemen občutek za dialog, njuna igra je bila doživeta in popolnoma sta nas vpela v dogajanje. “Na trenutke se mi je zdelo, da sem kar izginila,” je z nami delila obiskovalka, “in sem popolnoma pozabila, da samo poslušam dialog med dvema igralcema.”

Jure in Nika sta sicer stara znanca našega teatra, saj sta oba že sodelovala v preteklih uprizoritvah, Jure kot dupleta za Metoda Opeko v predstavi Ikarus in kot Lovro in Deimos v predstavi Skiner, Nika pa kot dupleta za vlogo Magde Požar v predstavi Feniks, zdaj pa ju bomo lahko znova videli na petelinovem odru!

Že v bralni uprizoritvi se je začutila močna režijska vizija Roka Sande, ki je igral vlogo Pripovedovalca za bralno verzijo predstave. Kljub temu, da je bila predstava odigrana za mizo, se je pa že poigraval z lučmi, ki so vmes večkrat ugasnile, da smo se popolnoma izgubili v prostoru in času.

Rok Sanda, Jure Rajšp, Nika Manevski

“Že sicer imam v gledališču rad to neverjetno moč, ki jo ima tema. Spustiš se v nek prostor, kjer se predaš nekakšni čarovniji drugačnosti. Za to predstavo je pa tema še toliko bolj pomembna in sem vedel, da jo moram vpeljati že v bralni izvedbi. Ko bomo stopili na odrske deske, bo pa tega poigravanja s svetlobo še toliko več!” Rok Sanda je povedal še, da se je besedilo pisalo kar samo. “Gre za zgodbo o odnosu med dvema posameznikoma, ampak hkrati govori o odnosu, ki jih imamo v širši družbi in o tem, kako zlahka se spregledamo.” je dejal.

Premiera je načrtovana za 30. januar v Ljubljani, februarja pa pride tudi v Krško.

Novinarska konferenca: Premiera gledališke predstave Ograja

admin

Na novinarski konferenci sta bila prisotna avtor besedila in režiser gledališke predstave Rok Sanda ter Žiga Kump, koordinator in organizator kulturnih programov v Kulturnega doma Krško.

Rok Sanda o nastajanju projekta ter o vsebini gledališke predstave OGRAJA

Projekt se je rodil že v času epidemije. V tistem času smo se srečevali s težavami zaradi zaprtja in posledično z ohranitvijo igralcev, saj so se igralcem v tem daljšem obdobju pripetili različni življenjski dogodki, ki so vplivali na njihovo zmožnost sodelovanja v gledališki predstavi. V tej frustraciji je avtor Rok Sanda v štirih dneh napisal novo gledališko predstavo. To je izviralo je iz želje, da na oder lahko postavi predstavo za število igralcev, ki so še vedno sodelovali pri projektu, in tako je nastala gledališka predstava Ograja.

Sedaj ko predstava končno prihaja na oder, društvo Mali Petelin premiero doživlja kot novo rojstvo ljubiteljskega gledališča. Kljub temu da so gledališča v času epidemije vzdrževala entuziazem in kljub porajajočim se preprekam vztrajala pri ustvarjanju, se niso mogla izogniti soočanju z izzivi, ki še vedno trajajo. Zato vabimo vsa ljubiteljska gledališča iz Posavja in okolice, da se nam pridružijo in skupaj proslavimo, da gledališče prihaja nazaj na odre.

Pri društvu Mali Petelin smo vedno skušali biti regionalni ali pa celo državni. Zato vabimo ustvarjalce v posavskem okolju, da stopimo skupaj pri ustvarjanju. V društvu vedno s pomočjo avdicij in povabil k sodelovanju iščemo nove talente. Tudi v gledališki predstavi Ograja sodelujejo novi talenti, ki prihajajo iz različnih gledališč iz Posavja in širše okolice: iz Brežic, Leskovca pri Krškem, Senovega, Novega mesta, Velikega Kamna in celo iz okolice Mozirja.

Rok Sanda, scenarist in režiser

Na vprašanje, ali naslov Ograja govori o ograji na južni meji, avtor besedila odgovori, da govori tudi o drugih zadevah in da je ograja samo simptom. Besedilo govori o tem, da ljudje iz strahu pred neznanim in novim reagirajo tako, da se zaprejo. V tem smislu predstava govori o veliko temah: epidemiji, večnih političnih ciklih izmenjavanja političnih strani ipd.

Ograja v jedru govori o volitvah, ki se zgodijo na  odru , zato je zelo primerno, da se premiera odvije v petek pred volitvami, ki bodo potekale v nedeljo. Letos je leto volitev in tako celotno besedilo funkcionira kot kritika naše naivne želje, da bodo z volitvami prišle spremembe. V resnici pa se morajo le-te zgoditi znotraj nas.

Predstava je zelo smešna komedija. Veselim se, da pri društvu Mali Petelin postavljamo na oder komedijo, in ne zopet drame, in da bom v dvorani slišal smeh. V gledališki predstavi sodeluje sedem igralcev, ki sestavljajo plemensko skupnost v času, ko je civilizacija razpadla in so ljudje našli ograjo ter se odločili, da bodo za to ograjo postavili civilizacijo. To skupnost na odru predstavljajo šamanka, poglavar, štirje zelo zmedeni prebivalci ograje in nova oseba, s prihodom katere se pokažejo simptomi zmešanosti, ki so v taborišču obstajali že ves čas.

Zahvaljujemo se Kulturnemu domu Krško, ki je kot koproducent odstopil svoj oder, saj naše društvo tega nima. Nekaj vaj smo imeli tudi na odru Doma Svobode Brestanica, saj oder na Senovem zaradi sanacij trenutno še vedno ni na voljo.

Projekt se večinoma financira z javnimi sredstvi občine Krško, vendar je izpeljan zelo varčno, v skladu z višino sredstev, ki jih društvo prejme.

Žiga Kump o projektu in o vlogi kulturnega doma Krško

Žiga Kump, organizator kulturnih programov, kulturni dom Krško

O projektu se dogovarjamo že od epidemije. Kulturni dom Krško rad podpre ambiciozen projekt, za katerega se izkaže, da je vsebinsko zanimiv in tehnično zahteven ter zato terja uporabo večjega odra. Kadar prepoznamo projekt z vsebinskimi presežki, ki predstavlja nekaj novega in inovativnega v našem okolju in tudi združuje igralce iz celotnega Posavja, menimo, da si zasluži pozornost.

Rok Sanda je že uveljavljen ustvarjalec, ki je ustvaril zelo aktualno besedilo, ki na zelo produktiven način združuje vse nevralgične točke našega časa – postapokalipso, ki nakazuje na vsa krizna razmerja, v katerih se trenutno nahajamo, od podnebnih sprememb do geopolitičnih. Govori o zapiranju meja in doživljanju strahu. Zato se nam v Kulturnem domu Krško zdi smiselno podpreti projekt tudi na ta način, da je uprizorjen pri nas in z našo podporo ter tako prejme vidnost v javnem prostoru, ki je mogoče sicer ne bi imel.

Vabljeni na premierno uprizoritev komedije Ograja, ki bo 21. oktobra ob 19:30 v KD Krško.

Nina Babič in Zvonko Marinič o predstavi Ograja in njunih likih

admin

Nina je že skoraj desetletje igralka pri Kulturnem društvu Leskovec pri Krškem. V tem obdobju se lahko pohvali s prejemom nagrade za najboljšo žensko vlogo na  Linhartovem regijskem srečanju gledaliških skupin Dolenjske, Bele krajine in Posavja

Zaradi pomanjkanja kreativnega ustvarjanja v času korone se je prijavila na avdicijo in kasneje prejela vlogo Svetanje, za katero pravi, da ji je pisana na kožo, saj je tudi sama enako zamaknjena in zasanjana, kot je lik Svetanje.

V novi gledališki skupini se dobro znajde, saj je z igralci, ki prihajajo z različnih koncev, hitro stkala dobre vezi.

Nina Babič (Svetanja)

Kljub temu da je gledališka predstava OGRAJA komedija, pravi, da ji je tekst v izziv, saj je običajno vajena lahkotnejših tematik. V tekstu prepoznava omejenost in zafrustriranost ljudi, ki se bojijo vsega novega, vendar skozi opazovanje likov vidimo njihovo zmešanost zaradi zaprtosti. Pravi, da smo zaprtost na petih kvadratih v času korone okusili vsi.

Predstava zato v njej vzbuja željo po večji odprtosti ljudi na vseh nivojih bivanja, duhovnem, medosebnem in bivanjskem, ter željo po odprtosti v dojemanju in sprejemanju drugačnosti. Tudi lik Svetanje nagovarja sprejemanje drugačnosti in vseh tistih, ki so včasih ravno zaradi te drugačnosti težje sprejeti. Zato Nina pravi: “Pustimo si spoznati drug drugega!"

Domačin s Senovega, ki se z igro ukvarja skromnih 5 let, je svojo pot v gledališču začel pri lutkah in nato nadaljeval z igro pri DKD Svoboda Senovo. Kmalu je bil opažen in na regijskem Linhartovem srečanju odraslih gledaliških skupin Dolenjske, Bele krajine in Posavja prejel priznanje selektorja za glavno moško vlogo.

Zvonko Marinič (Betrižnik)

Odzval se je na režiserjevo povabilo na avdicijo, saj ga je gnala radovednost. Pravi, da si povabilo šteje v ponos, saj ga je k sodelovanju povabil uveljavljeni režiser.

 Zvonko je iznajdljiv človek in se je tekst za svoj lik naučil kar med službenimi potmi – avdio posnetek teksta je poslušal med vožnjo kamiona in tako vadil tekst za svojo vlogo. 

 Lik Betrižnika mu je sicer blizu po starosti, a je Betrižnik betežen, kar Zvonko zagotovo ni. Betrižniku nič ne paše, še najmanj pa to, da ostali liki ne znajo ničesar narediti sami.